Jak poprawnie zaplanować trening w JUMPCITY? - JUMPCITY


Wróć do listy wpisów

Jak poprawnie zaplanować trening w JUMPCITY?

, komentarzy


Nowy rok.

„Czas schudnąć, wziąć się za siebie i zacząć treningi” to bardzo zdrowe i modne postanowienie noworoczne. Ale co zrobić, aby nie wypalić się po pierwszym miesiącu i móc cieszyć się zdrowiem i wysportowaną sylwetką aż do następnego sylwestra?

 

 Zachęciliśmy Cię? Pierwsze zajęcia workout w JUMPCITY są za darmo – kliknij po więcej informacji. 

W tym poście zajmiemy się podstawowymi błędami, które obserwujemy podczas planowania treningów. W najlepszym przypadku może to prowadzić do braku efektów i demotywacji a w najgorszym – grozi kontuzją.

1) Słomiany zapał

Najczęstszą słyszaną przez nas wymówką jest tzw „słomiany zapał”.

BŁĄD!

Jest to nieumiejętność podejmowania decyzji. Nie ma półśrodków. Jak już się na coś zdecydowaliśmy to powrót do poprzedniego życia jest niemożliwy – nie ma bramki B.

Jeżeli nie zrozumiemy na czym polega prawdziwe podejmowanie decyzji, to nie tylko kwestia treningów będzie dla nas problematyczna, lecz wszystkie dziedziny w naszym życiu.

Kiedyś pojadę, kiedyś zrobię, zawsze chciałam… Wszyscy używają tych stwierdzeń w rozmowie. Ile to już lat? Zastanówmy się ile lat powtarzamy to samo zdanie? Jeżeli parę, to umówmy się…za pięć lat dalej będziemy je powtarzać. Czas podjąć prawdziwą decyzję i zacząć realizować marzenia!

2)Mierz siły na zamiary

Rozpoczęliśmy treningi, pierwsze najcięższe zajęcia już za nami. Powoli zaczynamy czuć się „jak młody bóg”.  Na treningu wręcz rozsadza nas energia. Wszystko brzmi jak bajka, ale nie dajmy ponieść się entuzjazmowi – mierzmy siły na zamiary. Najczęstszym błędem jest chęć zrobienia jak najszybciej wszystkiego na raz. Ćwiczenie na jedym treningu wszystkich partii mięśniowych po trochu mija się z celem. Sztuką jest prawidłowe zaplanowanie treningu. Podczas jedniej jednostki treningowej ćwiczenie dwóch, trzech partii mięśniowych to maksimum. Wyjątek stanowi trening obwodowy lub zaplanowany trening ogólnorozwojowy. Wykonując jedno ćwiczenie  na  daną partię mięśniową nie przyczynimy się do znacznego jej wzmocnienia.

Podsumowując

Nie ćwiczmy zbyt wielu partii mięśniowych na jednym treningu. Zaplanujmy 2 grupy mięśniowe i wykonajmy 2-3 ćwiczenia po 12 powtórzeń.

3) Sztuka łączenia

Z reguły nie powinniśmy łączyć na treningu siłowym dwóch dużych partii. Powoduje to zbyt duże obciążene dla naszego organizmu i długi czas regeneracji powysiłkowej. Jeśli najpierw wykona się trening na klatkę piersiową, a następnie na plecy, będziemy zbyt zmęczeni aby wykonać efektywny trening na obie partie. Trzeba pamiętać, że przy ćwiczeniach wykonywanych na stojąco pracują także nogi, brzuch i plecy. Ćwiczenia na klatkę piersiową obciążają dodatkowo triceps i mięśnie naramienne. Oczywiście przy planowaniu treningu można ten fakt wykorzystać do efektywniejszego treningu klatki i tricepsa, lecz należy pamiętać, że zmęczony triceps znacznie utrudnia wykonywanie ćwiczeń na klatkę piersiową

Proponowane połączenia

  • klatka piersiowa + biceps
  • mięśnie pleców + mięśnie brzucha
  • mięśnie obręczy barkowej + pośladki
  • biceps + triceps + pośladki
  • klatka piersiowa + przednia partia mięśni ud
  • nogi

Nogi są dużą grupą mięśniową, którą polecamy zrobić na osobnym treningu. Musimy skupić się na mięśniach przedniej grupy mięśniowej, tylnej, przyśrodkowej i zewnętrznej.

Zachęciliśmy Cię? Pierwsze zajęcia workout w JUMPCITY są za darmo – kliknij po więcej informacji. 

_DSC1008

4) Nie pomijaj

Niektóre osoby, chcąc dobrze wyglądać, ćwiczą na siłowni tylko wybrane partie mięśniowe. Konsekwencją takiego treningu jest karykatura.

Panowie zwykle skupiają się na treningu klatki, pleców i bicepsa, w ogóle nie zwracając uwagi na rozbudowe mięśni nóg

Częstym błędem jest dążenie do posiadania „kraty na brzuchu”, czyli nieustanne ćwiczenia na mięśnie brzucha. Nie połączone umiejętne z treningiem mięśni pleców powoduje wady postawy – garbienie się.

5) Zbyt duży ciężar

Używanie zbyt dużych ciężarów za wszelką cenę często odbywa się kosztem techniki.  Prowadzi to do używania w ćwiczeniu innych partii mięśniowych niż się powinno, a co gorsza – może prowadzić do poważnych kontuzji.

Planując trening możemy narazić się na wiele błędów. Czas ten warto spożytkować w inny sposób i oddać się w ręce specjalistów.  Czekamy na Ciebie w każdy wtorek i czwartek w JUMPCITY.

Zachęciliśmy Cię? Pierwsze zajęcia workout w JUMPCITY są za darmo – kliknij po więcej informacji. 

Autor: Healthy Factory